Juščenko tak!

Autor: Lukáš Milan | 13.6.2005 o 9:37 | Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1415x

Mal som to šťastie a bol som na Ukrajine približne mesiac po skončení oranžovej revolúcie. Pravdupovediac nechcem sa tomu venovať vôbec. O tom bude samostatný článok, ale teraz ako predkrm vám prinášam niekoľko MOJICH fotografií. V prípade Indie ma ľudia obviňovali, že to nie sú moje fotografie, tak pre tých, čo by chceli opäť a zasa pochybovať: nafotil som a mám ich aj na negatíve. Kto by nejakú chcel...vedel by som sa dohodnúť...platí aj o Indii. :-)

V tejto sérii fotografií nenájdete klasické pohľadnicové fotografie. Teda, až na dve výnimky. A ani ľudia na nich veľmi nie sú. Prečo? Vysvetlenie je v texte pod fotografiami. Ešte malá poznámočka. Keď sme boli v meste Chmeľnickij a potom v Kyjeve, tak bolo mínus dvadsať stupňov. Nemusím hádam vysvetľovať, že sa nám vskutku nechcelo vyťahovať ruky z vyhriatych vreciek a nebodaj ešte fotografovať. Všetky fotografie vznikli silou vôle...a v podstate zázrakom, lebo sám som sa čudoval, že fotoaparát v takej zime funguje.

Metro

Metro ma jednoducho fascinuje. Možno preto, lebo doma nič také nemáme. Kyjevské mi v mnohom pripomína to pražské.

Majdan

Tak toto je Námestie nezávislosti. Tu a na Krečšaku (čo je ulica smerom doľava z námestia) sa to všetko zomlelo. Vzadu je hotel Ukrajina. Stĺp, ktorý dominuje námestiu je starý tri roky. Nevyzerá, však?

Jedna z vežičiek v kráľovskom, respektíve cirkevnom srdci Ukrajiny. Lavra.

Mandarinky

A tu som zistil rozdiel medzi Indiou a Ukrajinou. Kým Indovia sa mi doslova hádzali pred objektív, na Ukrajine som nie a nie odfotiť neznámeho človeka. Okamžite, ako spozorovali, že mám fotoaparát v ruke, už sa otáčali, uhýbali sa...keď mi predavač zmizol, tak som si odfotil aspoň mandarinky. A to je vonku spomínaných mínus 20 stupňov.

Kamenec-Podoľskij. Staré historické mesto, kde sa ešte preháňali Skýti. Je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Toto je jeho najstaršia časť. Centrum je oblokopené prirodzenou vodnou priekopu a dostať sa tam dá iba po jedinom moste. Alebo sa vám chce, tak v zime sa to dá aj pozamrznutej rieke. Neodporúčam. Miestni na nás pozerali ako na bláznov, keď sme to skúšali. V tejto časti ako pamiatkovej rezervácii, je akákoľvek nová výstavba zakázana. Zákaz je pomerne nový, preto sa niektoré socialistické prvky dostali aj do stredovekej osady, ale naštasie ich nie je veľa. V podstate je to ako skanzem, len s tým rozdielom, že ľudia tam normálne bývajú. Niečo ako slovenský Vlkolínec.

Trochu architektúry nezaškodí...

Trochu architektúry nezaškodí. Aj keď osobne fotografujem radšej ľudí, v tej zime boli buď všetci zalezení, alebo takí zababušení v kožuchoch a baraniciach, že by z toho nič nebolo. Aspoň budovy mi neutiekli. Tento architektonický  "skvost" prekonal aj socialistický realizmus. Všetko má svoj dôvod. Hovoríme o meste Kamenec-Podoľskij. Najprv tu boli Ukrajinci. Postavili si pravoslávny chrám. V 17. a 18. storočí ich tu vystriedali Poliaci, ktorý ho prestavali na barokový katolícky kostol. Potom sa tadiaľto prehnali Turci. Tí si z toho spravili mešitu (odtiaľ ten minaret) a nakoniec sa tu vrátili Ukrajinci - katolíci a prerobili si to na gréckokatolícky chrám.

Ešte jeden pokus...

Ešte jeden pohľad na cirkevnú a slohovú zmesku...

Fajčiarska

Aby ste nepovedali, že na tej Ukrajine nežijú ľudia, tak ako bonus si môžete pozrieť hostiteľku, ktorá nás po celý čas sprevádzala.

 

Sľubujem, že z celého výletu prinesiem aj dlhší článok, ale momentálne na tekéto srandy nemám čas. A ľudia aj tak radšej pozerajú fotografie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta potichu pustila do polikliník investora, je ním majiteľ Swanu

Najväčšia súkromná sieť polikliník má nového akcionára, menšinový podiel kúpil fond Avant.

EKONOMIKA

Ako sa dá objednať vládny vrtuľník na súkromnú svadbu

Na svadbe vysokého funkcionára bol policajný vrtuľník. Ministerstvo ukázalo výpis, že zaň bolo zaplatené. Faktúra chýba.


Už ste čítali?