Art Grandslam

Autor: Lukáš Milan | 2.7.2005 o 23:10 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  1356x

Náhoda chcela, aby som sa dostal do múzea Danubiana. Počul som o nej už dávno, no a keď som išiel okolo, nemohol som odolať. Vošiel som dnu. A čo som tam videl?

Keď som počul po prvýkrát o múzeu Danubiana pri Čunove, čudoval som sa, prečo ho vybudovali tak od ruky. Ono 15 kilometrov od mesta nie je veľa, ale predsa len... No keď som tam prišiel, uchvátilo ma to.  Anglický  trávnik doslova lákal ľahnúť si naň. Sochy, či plastiky, ktoré ho strážili ma však od toho odradili. Nebudem predsa kaziť umenie. :-)

Rímska galéra na Dunaji

Aktuálna výstava je Art Grandslam. Svetová premiéra od slovenského výtvarníka Juraja Králika. Jeho nápady však realizovala tenisová legenda Martina Navrátilová. Králik vytvoril konceptuálne dielo vzdavájuce hold Martine. Súbor asi sto obrazov vzniklo po vzájomnej spolupráci v priebehu rokov 2001 až 2005 na kurtoch v New Yorku, Wimbledone, Malbourne a Paríži. Použitý materiál je od umelého trávnika, antuky až po plátno. Ak chcete vedeť viac, pozrite si aj internetovú stránku výstavy. Fakt stojí za to.

Rolland Garros

Výstava nemôže byť o ničom inom ako o tenise. Výstava potvrdila jednu vec o modernom umení.  Realizovať ho môže ktokoľvek, ale vymyslieť niečo podobné, to chce iný kumšt. Nehovorím, že ide o prelomový počin vo výtvarnom umení. Veď už boli autori, čo maľovali tak, že jazdili po plátne na bicykli, či nechávali vybuchovať petardy v plechovkách s farbami. No samotný fakt, že odtlačky tenisových loptičiek vytvorila samotná Martina Navrátilová dáva výstave svoje čaro.

Najviac ma očarilo tričko zaliate v antuke. Logo Rolland Garros na hrudi akoby hypnotizovalo. Opakujúci motív loptičiek na rôznych povrchov je po určitom čase trochu unavujúci, ale rôznorodé formy a tvary udržujú návštevníka v napätí až do konca. Keď som prechádzal od "kurtu ku kurtu", vždy som s napätím očakával, čo ma čaká za rohom. A veru, párkrát som ostal prekvapený. Z asi 50 vystavených diel ma síce úplne dostalo iba desať, ale zasa stálo to za to. Asi začnem hrať tenis. Niektoré grafiky, alebo plastiky, či ako to mám nazvať dopĺňali aj fotografie výtvarníka a Martiny Navrátilovej ako spoločne tvorlili. Spolu s hotovými dielami tvoria hramonický celok.

Výstavu vrelo odporúčam. Keď budete mať cestu po hrádzi, odoprite si jedno pivečko a namiesto neho si dajte dúšok estetického zážitku. No a keď budete naozaj smädný, v múzeu je aj kaviareň s výhľadom na dunajské more :-) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?