Volím, teda som...vôl?

Autor: Lukáš Milan | 18.6.2006 o 5:09 | Karma článku: 3,63 | Prečítané:  1209x

Pocítil som neuveriteľnú chuť sa vyjadriť k politike. Ako raz napísal klasik: Čitateľ odpusť.

Po troch mesiacoch v zahraničí som sa vrátil na Slovensko vo vrcholiacej predvolebnej kampani. Taká nuda, že by aj pes skapal. Vonku som bol odkázaný iba na internet, tak som si si pravidelne púšťal Českú televíziu. Lebo úprimne, slovenské televízie toho na internete (ale vlastne všeobecne) veľa neponúkajú. V Čechách to už majú za sebou. Padali facky, trestné oznámenia, po voľbách sa vrátil Víťazný február 1948, ale v modrom kabáte, teda aspon podľa ... Paroubka. No ešte bude veselo.

U nás? Ďalší pes skapal. Pozriem do televízie. Nuda. Od moderátorov, redaktorov až po politikov. Ešteže sa aspoň počasie umúdrilo. To sa ale nepáči politikom. Pekné počasie je na figu, lebo príde málo ľudí voliť. Chvalabohu. Teraz ma obvinia zo šovinizmu, rasizmu, kapitalizmu, buržoazizmu a neviem ešte akého izmu. Čím menej ľudí, tým lepšie. Jednak politické strany dostanú menej peňazí za každý hlas ale druhak tým menej blbých hlasov. Ako raz povedal kamarát: „Keď príde k voľbám desať percent ľudí, tak budem spokojný, že demokracia konečne funguje tak ako má.“ Po čase si to myslím aj ja. Nech chodia voliť iba tí, čo sa o to nielen zaujímajú, ale aj sa tomu rozumejú a nedajú sa opiť kadejakými báchorkami, čo sa dobre počúvajú ale o to horšie realizujú. Aj by sa zvýšila politická kultúra a zároveň aj politika by bola o niečom a nie o hlúpych malichernostiach, ktoré vyšumia rýchlejšie ako bublinky z lacného šampanského.

Slovenská politika mi propmína telenovelu. Možno preto, lebo štatisticky asi najväčšia skupina je veľkým fanúšikom a absorbovateľom latiskoamerického príbehu o Popoluške na tisíc spôsobov. Potom sa niet, čo diviť, že aj politici vychádzajúci z volieb sú najmä Don Pedrosovia, Manuely, Izabely, prípadne zlí Rodrigovia. Niekto musí hrať aj negatívne úlohy. Nech to nie je nuda.  

 

 

Na zlepšenie politikov a hlavne obmedzenie nesplniteľných ľúbivých sľubov mám dve riešenia. Voličov podrobovať testu z reality, kde by telenovelomaniaci s najväčšou pravdepodobnosťou pohoreli alebo úplne telenovely zakázať. V našom štáte by podľa mňa oveľa jednoduchšie prešiel prvé, ľudským právam odporujúce, riešenie. No veď si predstavte, keby zrušili telenovely, aké občianske nepokoje by to vyvolalo. Navyše, potom by už ozaj v tej televízii nebolo na čo pozerať.

P.S. Článok vznikol tri dni pred voľbami, ale nestihol som ho uverejniť. Čitateľ, odpusť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?